Co to jest unikalna propozycja sprzedaży (USP)?

Unikalna propozycja sprzedaży (UPS) (z ang. unique selling proposition) jest to wartość lub cecha, którą wyróżnia naszą ofertę od pozostałych w danej branży.

Unikalna propozycja sprzedaży, pozytywnie wpływa na zachęcenie do naszej oferty i pozwala na pozyskanie nowych klientów. Nie jest to łatwa sztuka ale warta zachodu.

  • Prowadząc działania promocyjne naszej firmy w internecie, musimy się wyróżnić.

Klienci wybierając firmę w internecie nie mają łatwego zadania. Mogą dowolnie przebierać w ofertach, wybierając tą najkorzystniejszą. Wobec tak dużej konkurencji w branży ślubnej warto się czymś wyróżnić, aby klienci po odwiedzeniu naszej strony internetowej dostali to, czego u innych im brakuje.

Więc jak wyróżnić się na tle konkurencji dzięki zastosowaniu unikalnej propozycji sprzedaży?

Moje wskazówki – nie idź na łatwiznę i nie zakładaj z góry, że masz tak oryginalną ofertę, że na pewno nie jesteś w stanie zainteresować klientów niczym innym, jak tylko ceną. To nieprawda. Aby stworzyć własną unikalna propozycję sprzedaży, potrzeba przede wszystkim:

  • Zastanowić się dokładnie, czego chcą Twoi idealni klienci.
  • Znaleźć problem, w którego rozwiązaniu pomoże Twoja usługa/produkt.
  • Wskazać elementy niematerialne, które mogą wpłynąć na decyzje zakupowe klientów.

Jak widzisz warto zainwestować czas i środki w wyłuskanie tej jednej, jedynej wartości, która da Ci ogromną przewagę nad Twoja konkurencją. Przemyślane (UPS) pomaga w obraniu odpowiedniej strategii, wpływa na działania marketingowe, komunikację, branding, copywriting i inne decyzje biznesowe.

Przemyślana i odpowiednio sformułowana unikalna propozycja sprzedaży, powinna odpowiadać na najbardziej bezpośrednie pytanie potencjalnego klienta:

“Co wyróżnia tą usługę/produkt na tle konkurencji?”

Przytoczę tutaj wypowiedź profesora Theodore Levitt z Harvard Business School, który zasugerował:

“Zróżnicowanie jest jednym z najważniejszych działań strategicznych i taktycznych, w które firmy muszą się nieustannie angażować”

 Wypowiedź ta podpowiada jak ważne jest wyróżnienie się na tle konkurencji.

UPS określa wyjątkowa pozycję Twojej firmy na rynku, ukazuje sedno działalności, oferowaną wartość i problem, który rozwiązujesz.

Jasno określa konkretną korzyść, taką, której nie oferuje konkurencja, zarazem sprawia to, że się wyróżniasz.

Jeżeli wszystkie usługi/produkty wydają się być takie same to klienci nie będą wiedzieć, które z nich są dla nich odpowiednie. Jasno określenie swojej wyjątkowej propozycji sprzedaży pomaga im rozróżnić różne dostępne opcje. Jest to kluczowe, zwłaszcza w internecie, gdzie klienci mają tak wiele możliwości do wyboru.

UPS wyznacza jasno kierunek rozwoju firmy, a także nadaje kierunek komunikacji.

Wymaga jednak to dogłębnej znajomości grupy docelowej oraz prześwietlenia oferty własnej i konkurencji w celu wyłonienia jednego kluczowego elementu.

Wysiłek ten przynosi liczne korzyści zwłaszcza widoczne w wynikach sprzedażowych.

Pobierz poniżej gotową instrukcję, by stworzyć unikalną propozycję sprzedaży.


.


Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *